Merijn van de Laar

Merijn speaks Engels, Nederlands

Services: Keynote, Panel, Presentatie

More info: LinkedIn, Website

Booking request

Merijn van de Laar

Merijn van de Laar

Merijn van de Laar spreker

Waarom slapen we eigenlijk zoals we slapen? En waarom zijn we er tegenwoordig zo ongelooflijk druk mee?

Dr. Merijn van de Laar is slaapwetenschapper, psycholoog en auteur van Slapen als een oermens, dat internationaal in meer dan twintig talen is verschenen. Hij is regelmatig te zien en te horen in de media als deskundige op het gebied van slaap, slapeloosheid en dromen en is kennispartner van de Hersenstichting en de Universiteit van Nederland en verbonden aan Slaapgeneeskunde Vereniging Nederland.

Merijn combineert wetenschap met humor, persoonlijke verhalen en verrassende inzichten. Geen eindeloze lijstjes met slaaphacks of de zoveelste boodschap dat iedereen acht uur móét slapen, maar een nuchtere en vaak geruststellende kijk op een onderwerp waar we onszelf behoorlijk gek mee kunnen maken.

Van behandelkamer tot slaapwetenschap

Merijn promoveerde op de behandeling van slapeloosheid en werkte jarenlang als gezondheidszorgpsycholoog en cognitief gedragstherapeut met mensen met ernstige slaapproblemen. Hij studeerde neuropsychologie aan Maastricht University.

Voor Slapen als een oermens verdiepte hij zich in wetenschappelijk onderzoek naar slaap bij traditionele jager-verzamelaars, waaronder de Hadza in Tanzania. Die evolutionaire blik gebruikt hij om onze moderne ideeën over wat ‘goede slaap’ zou moeten zijn kritisch tegen het licht te houden.

Zijn fascinatie voor de nacht stopt daar niet. In zijn nieuwste boek DROOM duikt Merijn in de wetenschap achter onze dromen. Waarom dromen we? Waar komen nachtmerries vandaan? Waarom onthouden we sommige dromen wel en andere niet? En wat hebben dromen te maken met onze emoties en creativiteit?

Lezingen

Merijn laat zijn publiek anders kijken naar slaap. Moeten we echt acht uur slapen? Waarom worden we ’s nachts wakker? Kun je slaap inhalen? Wat doet stress met onze nachten? En waarom kan juist heel hard proberen om goed te slapen ervoor zorgen dat je wakker blijft?

Hij spreekt onder andere over slaap en slapeloosheid, de invloed van stress en onze moderne leefstijl, de evolutionaire oorsprong van slaap en de fascinerende wetenschap achter dromen.

Zijn lezingen zijn wetenschappelijk onderbouwd, toegankelijk, verrassend en met humor gebracht. Geen bangmakerij en geen wondermiddelen, maar inzichten die mensen helpen hun slaap beter te begrijpen.

Want wie begrijpt hoe slaap werkelijk werkt, ligt er vaak een stuk minder wakker van.

Een paar lezingen die Merijn eerder gaf:

Beter slapen, beter functioneren

Goed slapen is een belangrijke basis voor hoe we overdag functioneren. Slaapproblemen komen bovendien veel voor: in een grote studie onder werkenden voldeed bijna één op de vier aan criteria voor slapeloosheid. Dat blijft niet zonder gevolgen voor het werk. Slecht slapen hangt onder andere samen met minder concentratie, meer fouten, een lagere productiviteit en meer verzuim.

In deze lezing laat slaapwetenschapper Merijn van de Laar zien wat slaap doet met ons brein en ons functioneren, waarom goed slapen niet hetzelfde is als acht uur onafgebroken slapen en welke hardnekkige slaapmythen ons soms juist wakker houden. Uiteraard komt ook de belangrijkste vraag aan bod: wat kun je zelf doen om beter te slapen? Een praktische en wetenschappelijk onderbouwde lezing met concrete handvatten voor de nacht én de werkdag.

DROOM – wat gebeurt er in ons brein als we dromen?

Iedere nacht stappen we meerdere keren een wereld binnen die volledig door ons eigen brein wordt gecreëerd. We vliegen, ontmoeten mensen die er niet meer zijn, belanden op de vreemdste plekken en worden soms wakker met een oplossing voor een probleem waar we overdag niet uitkwamen. Maar waarom dromen we eigenlijk?

In deze lezing neemt slaapwetenschapper Merijn van de Laar het publiek mee in de fascinerende wetenschap achter onze dromen. Wat gebeurt er tijdens het dromen in ons brein? Waarom zijn dromen zo vreemd? Wat hebben ze te maken met emoties, geheugen en creativiteit? En kunnen dromen ons misschien zelfs helpen bij het oplossen van problemen? Een verrassende reis door dat mysterieuze deel van ons leven waar we jarenlang in doorbrengen, maar opvallend weinig van begrijpen.



Waarom heb je helemaal geen 8 uur slaap nodig? Merijn van de Laar, Universiteit van Nederland


Request booking for this expert

  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.